(Hrvatska) otkrića koja su mijenjala svijet
(Tana Tandarić, Barbara Vuić, Ana Lozančić, Ivana Brekalo)
Glavna odlika dobrog istraživača i znanstvenika je da zna kako maštati. U ovome podcastu, četiri mlade znanstvenice upoznat će vas s hrvatskim znanstvenicima i otkrićima koji su promijenili svijet. U ovoj epizodi predstavit ćemo vam Ruđera Boškovića, Gretu Pifat-Mrzljak i Vladimira Preloga koji su zasigurno znali kako maštati, te antibiotik Sumamed, jedno od najvećih otkrića hrvatskih znanstvenika.
Život - jučer, danas, sutra
(Josipa Skelin, Ivan Grubišić, Lana Ceraj, Lorena Selak)
Znanstvenici, filozofi i teolozi stoljećima polemiziraju oko precizne definicije života. U ovome podcastu, astrofizičarka, dvije biologinje i računarac ne raspravljaju o tome što život je, već o tome kako se on razvio, što je za to bilo potrebno i u kojem će se smjeru nastaviti razvijati u budućnosti. U dvije kratke epizode obradit ćemo sve sretne svemirske okolnosti koje su Zemlju učinile pogodnom za život, 4 milijarde godina evolucije koja je dovela do razvoja čovjeka i budući (bio)tehnološki razvoj ljudske vrste.
Napredak tehnologije napredak je i znanosti?
(Isabela Pehar, Marija Tomić, Ines Haberle)
Što mislite je li danas lakše raditi istraživanja nego primjerice sedamdesetak godina unatrag? Što se promijenilo, a što je ostalo isto? Drži li znanost u Hrvatskoj korak s vremenom i kako? Po odgovore idemo do Ines, Marije i Isabele, tri doktorandice koje će nas upoznati sa zanimljivim starim i novim uređajima na Institutu te otkriti što misle o svemu ovome...
ZIMO: Istraživanja mora i okoliša na IRB-u
Naš planet naziva se još i plavim planetom jer je 71% njegove površine prekriveno vodama. Voda je izvor života, hrane i zaposlenja zbog čega je vrlo važno paziti na nju i čuvati je. Zbog tako velike važnosti voda, koju čine slatke i slane vode, u Zagrebu je na Institutu Ruđer Bošković osnovan Zavod za istraživanje mora i okoliša (ZIMO).
Kako bismo bili u samom kontaktu s morem i mogli ga proučavati u svakoj okolišnoj promjeni dio Zavoda se nalazi i na istraživačkoj postaji 'Martinska' kod Šibenika. Laboratoriji unutar Zavoda bave se različitim utjecajima kako na mora tako i na slatke vode. U našim video pričama saznat ćete čime se sve znanstvenici u ZIMO-u bave.
Prikazat ćemo vam utjecaj atmosfere na vode, razna zagađenja (teški metali, mikroplastika, bakterije, itd.), analize voda te kako možemo interpretirati i modelirati rezultate.
Zato zavirite s nama u neke od laboratorija ZIMO-a i otkrijete kojim se to metodama i tehnikama znanstvenici služe u otkrivanju tajni okoliša!
Centar za NMR - 'Iza zatvorenih vrata'
Centar za nuklearnu magnetsku rezonanciju (NMR) osnovan je 2003. godine kao znanstveno-tehnološki centar - posebna ustrojbena jedinica Instituta. Centar provodi znanstveno-istraživačku, znanstveno-uslužnu i stručnu djelatnost, tehnološka i primijenjena istraživanja, te obrazovno-nastavnu djelatnost iz područja spektroskopije NMR u kemiji i fizici, bioznanostima i biotehnologiji.
Znanstveni centar izvrsnosti za bioprospecting mora - BioProCro
Riječ je o jedinstvenom trans-disciplinarnom centru za biotehnološko istraživanje Jadranskog mora u Republici Hrvatskoj.BioProCro centar okuplja međunarodno priznate istraživačke grupe u području biotehnologije, kemije, farmakologije, mikrobiologije, procesnog inženjerstva, ekologije, a ovakva integracija istraživačkih grupa u jedinstven, moderan centar doprinijet će inovativnim istraživanjima bioaktivnih spojeva i materijala hrvatskog Jadrana. Istraživanja obuhvaćaju screening, profiliranje biološke i kemijske raznolikosti, ektrakciju, karakterizaciju bioaktivnih spojeva, sintezu, testiranje na modelnim organizmima, bioinformatičke analize, testiranje proizvoda i prototipa te njihov konačan transfer u industriju i gospodarstvo.
Zavod za elektroniku
Zavod za elektroniku jedan je od zavoda Instituta Ruđer Bošković usmjeren prema znanstvenim istraživanjima u području računarstva, posebice metodama strojnog učenja i dubinske analize podataka, kao i tehnologijama obrade informacija i signala.
Laboratorij za biokoloide i površinsku kemiju
Istraživanja u Laboratoriju za biokoloide i površinsku kemiju (LBPK) usmjerena su na fizikalno-kemijsku karakterizaciju modelnih (bio)koloida i interakcija na različitim površinama i međupovršinama s ciljem dizajniranja funkcionalnih materijala, poboljšanih fizikalno-kemijskih svojstava, kao i primjene stečenog znanja u biomedicini i biotehnologiji.