Važan dio Otvorenih dana IRB-a je interakcija naših znanstvenika sa učenicima iz svih krajeva Hrvatske. Zbog okolnosti pandemije, ovogodišnje izdanje otvorenih dana (ODI 2021 Hibrid) održava se online, te smo ove godine pripremili dio programa u kojem bismo doveli ruđerovce u vaše virtualne učionice.
Svjesni situacije u kojoj se nalazimo i nemogućnosti predviđanja mjera koje će biti na snazi za škole u vrijeme ODI-a, radionice će biti moguće pratiti u razredu s nastavnicima (ako je razred u A modelu nastave) ili od kuće (ako je razred u C modelu nastave) uz prisutnost nastavnika online.
Pripremili smo dvije radionice za osnovnu školu i jednu za srednju školu.
Prijave za radionicu provode se online putem obrasca do petka 7. svibnja 2021.
Broj mjesta je ograničen, a prijava i preferirani termini okvirni. Nakon zaprimljene prijave i obrade, javit će vam se voditelji radionica koji će s vama dogovoriti konačne termine, platformu putem koje će se odvijati radionica, kao i sve ostale detalje provođenja.
Prijave će se obrađivati po vremenu zaprimanja prijave.
Veselimo se zajedničkom druženju, a za sva pitanja stojim vam na raspolaganju.
U nastavku vam donosimo opise radionica koje smo pripremili.
Pet nepoznatih tekućina
ŠTO? Na radnom stolu za kojim sjede voditelji radionice nalazi se stalak s epruvetama i pet plastičnih bočica označenih slovima abecede. U svakoj bočici nalazi se po jedna bistra, bezbojna tekućina, i sve su tekućine različite. Nakon kratkog uvodnog predavanja, učenici pojedinačno se javljanju i predlažu pokuse miješanja tekućina. Voditelji izvode pokuse i s učenicima komentiraju opažanja. Učenici imaju zadatak da na temelju opažanja zaključe koja se tekućina nalazi u kojoj bočici.
ZA KOGA? Radionica je namijenjena ambicioznijim učenicima sedmih i osmih razreda koji imaju dobre ocjene iz kemije i pokazuju pojačano zanimanje za kemiju, a izvode ju Tomislav Portada i Zlatko Brkljača.
KAKO? Online i interaktivno putem aplikacije koju ćete dogovoriti s voditeljem radionica nakon izvršenih prijava
JEZIK? Radionica se izvodi na hrvatskom jeziku
Znanstveno-istraživački pristup
ŠTO? Cilj radionice je kroz niz interaktivnih i jednostavnih eksperimenata približiti učenicima što je to znanost i kako funkcionira znanstveno istraživanje. Zamolit ćemo učenike, uz suglasnost njihovih roditelja, da prije i nakon radionice ispune kratak online upitnik koji će se koristiti u svrhu znanstvenog istraživanja. Radionice su koncipirane na sličan način, ali oko dvije različite teme - vode i vatre.
Za svaku radionicu potrebno je pripremiti nekoliko jednostavnih stvari:
- Voda - potreban pribor: voda, čaša, papar, spajalica ili pribadača, sol, jaje
- Vatra - potreban pribor: novčić (kovanica), M&M čokoladni bomboni (u vrećici, nekoliko vrećica za grupni rad), papirnati ručnici ili salveta
ZA KOGA? Radionica je namijenjena učenicima petih i šestih razreda, a izvode ju Maja Dugandžić i Marko Košiček.
KAKO? Online i interaktivno putem aplikacije koju ćete dogovoriti s voditeljem radionica nakon izvršenih prijava
JEZIK? Radionica se izvodi na hrvatskom jeziku
Iz svemira direktno na vašem stolu: doživite prostor između zvijezda
(From the Sky to You: Hands on the Interstellar Space)
ŠTO? Tijekom radionice pokušat ćemo vas upoznati s nekim ključnim aspektima međuzvjezdane materije uz pomoć nekoliko eksperimenata koji se mogu izvesti i kod kuće.
Međuzvjezdani plin je vrlo turbulentan, poput oblaka na nebu ili dima iz dimnjaka. Predlažemo jednostavan eksperiment koji će vam dati uvid u to kako guste strukture plina mogu nastati u difuznoj međuzvjezdanoj materiji kroz nestabilnosti fluida. Materijal za ovu vježbu sastoji se od:
- 1 seta bojila za hranu (na primjer plava, crvena i žuta) koji se mogu naći u trgovinama;
- 1 boce suncokretovog ulja;
- 1 standardne čaše za vodu;
- 1 čajne žlice;
- 1 velike prozirne čaše za punjenje vodom iz slavine.
Drugi eksperiment približit će vas našem svakodnevnom istraživanju koje se sastoji od proučavanja interakcije između polarizacije elektromagnetskih valova u radio pojasu i međuzvjezdane tvari kroz fenomen poznat kao Faradayeva rotacija. Naš će se eksperiment temeljiti na vrlo sličnom procesu koji se naziva optička aktivnost materije, a koji ćemo moći izvoditi uživo i, nadamo se, voditi vas kroz istraživanje složenosti polarizacije svjetlosti.
Sve što će vam trebati je:
- 1 laserski pokazivač;
- 2 linearna polarizatora (oni koji se koriste u fotografiji će izvrsno poslužiti);
- 2 identična prozirna spremnika (na primjer 2 velike čaše vode);
- pristup vodi iz slavine;
- 1 pakiranje standardnog šećera za kuhanje.
ZA KOGA? Radionica iz astrofizike namijenjena je za srednjoškolce, a izvodi ju Andrea Braco sa suradnicima
KAKO? Online i interaktivno putem aplikacije koju ćete dogovoriti s voditeljem radionica nakon izvršenih prijava.
JEZIK? Radionica se izvodi na engleskom jeziku.